TEKNİK MALZEME içeriğine geri dön

Simond Easy Emniyet Kemeri

SIMOND EASY EMNİYET KEMERİ GÖRSEL ANLATIM KILAVUZU

SIMOND EASY EMNİYET KEMERİ KULLANIM KILAVUZU

Bu SIMOND Easy emniyet kemerini seçtiğiniz ve bize güvendiğiniz için teşekkür ederiz.

Easy emniyet kemerinin iki boyutu mevcuttur:

-XXS-M bel ölçüsü 60 ve 100 cm, üst bacak kalınlığı 30 ve 55 cm arasındaki kullanıcılar içindir.

-M-XL bel ölçüsü 75 ve 115 cm, üst bacak kalınlığı 39 ve 68 cm arasındaki kullanıcılar içindir.

Bu emniyet kemerleri tırmanış ve dağcılık için tasarlanmıştır. Kendi güvenliğiniz için, bu talimatları kullanmadan önce okuyup anlayınız. Ortadan kaldırmayınız, daha sonraki kullanımlar için saklayınız (bakım, ekipmanın ömrünü uzatmak ve ürün garantisi için).

DİKKAT

EĞİTİM GEREKLİDİR

Dağcılık ve tırmanış tehlikeli sporlardır. Bu aktiviteleri yapmak için gereken tekniklerle birlikte ekipmanın doğru kullanımı kendi sorumluluğunuzdadır. Sadece yüksek yerlerde aktivite yapmak için eğitilmiş olan kişiler ya da bu kişilerin doğrudan gözetimi altındaki bireyler bu ekipmanı kullanmaya yetkilidir. Eğitimli değilseniz bu ekipmanı kullanmayınız. Bilgi eksikliği ve/veya tekniklerin yanlış uygulanışı ciddi yaralanmaya hatta ölüme neden olabilir. Emniyet kemeri bir düşüş frenleme sistemiyle birlikte kullanıldığında, kullanıcı düşüşü güvenli bir şekilde kontrol etmek için gerekli mesafeyi (tırmanışçının ayakları altındaki boşluk) göz önünde bulundurmalıdır. Bu kullanım kılavuzu emniyet kemeriyle ilgili olan EN 12277:2007 tip C standardına uyumlu olarak kaleme alınmıştır. Bu emniyet kemeriyle ilgili mümkün olan tüm yanlış kullanımlar tarafımızdan öngörülemez. Bu nedenle, burada tanımlananlar dışında kalan kullanımlar yasaklanmıştır. Uyarılara uymamak ciddi yaralanma ya da ölümle sonuçlanabilir.

1- PARÇALAR

1 numaralı çizim

A-Tekli bağlantı noktası

B- Kendinden kilitli tokası olan ayarlanabilir kemer

C- Kendinden kilitli tokası olan ayarlanabilir bacak halkaları

D- 2 malzeme halkası

E- Toz torbası halkası

2- GENEL BAKIŞ

Bu ürün tırmanış ve dağcılık için tasarlanmış bir emniyet kemeridir. Easy emniyet kemeri ağırlığı 40 kg ve altındaki, bel ölçüsü 38 cm’nin altındaki ve bacakla omuz arasındaki mesafesi 50 cm’nin altındaki çocuklar için uygun değildir. Emniyet kemerinden kaymaları durumunda yaralanma tehlikesi vardır. Bu olasılıklar nedeniyle tam emniyet kemeri (EN 12277 2007 standardında tanımlanan tip B emniyet kemeri) kullanılması daha uygundur.

Easy emniyet kemeri güncel standartlara uyan kişisel koruma ekipmanlarıyla birlikte kullanmak için tasarlanmıştır. Emniyet sisteminde kullanılan parçaların birbiriyle uyumlu olduğundan ve sistemdeki bu parçaların işleyiş ve güvenlik görevlerinin başka bir parçayı etkilemediğinden emin olunuz. Emniyet kemerinin bağlanma ve sıkıştırarak ayarlama talimatlarını izlemelisiniz. Kullanım sırasında tokaları ve ayarlama parçalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

2.1- Emniyet kemerini kuşanma

 • Emniyet kemerini taşıma çantasından çıkarınız ve önünüze koyarak katlarını açınız.
 • Easy emniyet kemerini kuşanmak için , kemeri önünüzde bağlantı noktasından tutarak bacak halkalarını bel kayışına bağlayan elastik kayışların birbiri üzerinden geçip geçmediğini ve/veya dönmediğini kontrol ediniz. Eğer bunlar olmuşsa düzeltiniz. Bacaklarınızı bel kayışından ve bacak halkalarından geçiriniz (3 numaralı şekil). Bacak halkalarındaki semboller sağ ve sol halkaları fark etmenizi sağlayacaktır. Bacak halkalarının dönmediğini kontrol ediniz (4 numaralı şekil).
 • Easy emniyet kemeri vücudun doğru bir şekilde desteklenmesini garanti etmek için EN12277:2007 tip D standardı (vücudun göğüs çevresi ve kol altları olmak üzere üst kısmını saran emniyet kemerleri) ile tanımlanmış emniyet kemerleriyle birlikte kullanılabilir. Bu durumda kuşanmak için göğüs emniyet kemeri kullanımına bakınız.

2.2- Ayarlama

 • Bel kayışı ve bacak halkaları kendinden kilitli tokalarla ayarlanır (5 numaralı şekil). Her zaman önce bel kayışı, sonra bacak halkalarını ayarlayarak başlayınız. Kayış kalçada değil bel çevresinde doğru şekilde ayarlandığında emniyet kemeri kaymamalı ya da bacak çevresinde çok bol kalmamalıdır. Diğer taraftan, hareketi ve nefes almayı kısıtlamamalıdır. Bacak halkası ve üst bacağınız arasından elinizi geçirebildiğiniz zaman sıkılık ayarı doğru yapılmıştır (6 numaralı şekil).
 • Kullanmadan önce, güvenli bir yerde kemer ölçüsünün doğru, ayarlarının düzgün ve kullanımının rahat olduğunu askıya alma denemesi yaparak test ediniz.
 • Easy emniyet kemerini kullanırken, düzenli olarak düzgün ayarlandığını ve kendinden kilitli tokaların sıkıştırıldığını kontrol ediniz.

2.3- Bağlanma

 • Bel kayışı ve bacak halkaları kendinden kilitli tokalarla ayarlanır (5 numaralı şekil). Her zaman beli ayarlayarak başlayınız.

2.4- Emniyet alma

Başka bir tırmanışçının emniyetini almak için bağlanma noktasına bir kilitli karabina takınız (9 numaralı şekil).

Kayışların ve malzeme halkasının kendi emniyetiniz ya da başka bir tırmanışçının emniyeti için kullanılmamasına dikkat ediniz. Bu kısımların dirençleri böyle bir yükü kaldırmak için tasarlanmamıştır (ciddi yaralanma ya da ölüm tehlikesi).

3- BAKIM VE SAKLAMA

3.1- Bakım

Emniyet kemerinizi temizlemek için, ılık temiz suda (30 oC) nazikçe sabunlayınız. Sabun kalıntılarını tamamen uzaklaştırmak için iyice durulayınız. Karanlık ve serin bir yerde kurutunuz.

Emniyet kemerinizi tuzlu bir ortamda kullanırsanız, temiz suyla durulayıp sonrasında açık havada kurutunuz.

3.2- Saklama

Emniyet kemerinizi kuru, serin ve havalandırmalı bir ortamda ışıktan uzakta saklayınız. Emniyet kemerine zarar verebileceği için her türlü kimyasal ve aşındırıcı maddeyle temasından kaçınınız. Emniyet kemeri orijinal çantasında taşınmalıdır. Emniyet kemerinizi -40 oC altındaki ve +80 oC üstündeki sıcaklıklara maruz bırakmamaya dikkat ediniz. Örnek olarak emniyet kemerinizi arabada doğrudan güneş ışığı altında bırakmayınız.

4- MODİFİKASYONLAR VE TAMİR

Ürüne yapılacak herhangi bir modifikasyon ya da tamir yasaklanmıştır. Geçmiş kullanımı hakkında yanlış bilgi verilebileceği nedeniyle <ikinci el> emniyet kemeri alınmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

5- KONTROLLER VE KULLANIM ÖMRÜ

5.1- Kontroller

Kullanımdan önce ve sonra, Easy emniyet kemerinizin düzgünlüğünü kontrol ediniz:

 • Kayışlarda aşınma, yanık ve/veya kesilme, bağlantı noktasında ve kemerin bütününde sökülme olup olmadığını kontrol ediniz. Emniyet kemerinin rutubet ve buzlanmada aşınmaya karşı daha hassas olduğunu dikkate alınız.
 • Kendinden kilitli tokaların çatlak, deforme olmuş, paslanmış, aşınmış ya da hasar görmüş olmadığını, düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

En azından yılda bir kere kalifiye bir kişi tarafından daha detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Yukarıda belirtilen bütün kontrolleri tamamladıktan sonra, eğer emniyet kemerinin bağlantı noktası, kayışları ve tokalarında bir hasar olduğunu fark ederseniz kullanmayınız ve ortadan kaldırınız.

Eğer emniyet kemerinin durumu  ya da dayanımıyla ilgili şüpheniz varsa deneyimli ve eğitimli bir kişi tarafından kontrol edilmesini sağlayınız.

5.2- Kullanım Ömrü

SIMOND ürünlerinin ürün üzerinde belirtilen üretim tarihinden itibaren maksimum kullanım ömürleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Emniyet kemerleri için 10 yıl
 • Metal ürünler için ömür boyudur.

Bu süre emniyet kemeri etiketi üzerinde gün/ay/yıl formatında mühürlenmiş olan üretim tarihinden itibaren geçerlidir. 10 yıllık süre kemerin nasıl ve ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak kısalabilir. Bu süre eğer kemer kimyasal maddelere ya da ekstrem sıcaklıklara maruz kalırsa tek bir kullanıma kadar düşebilir.

Emniyet kemeriniz yukarıda belirtilen gereklilikleri karşılayabildiği sürece kullanabilirsiniz. Ürünün durumu hakkında herhangi bir kuşkunuz varsa deneyimli ve eğitimli bir kişinin kontrol etmesini sağlayınız.

 1. GARANTİ

Satın alındığı tarihten itibaren, SIMOND emniyet kemerleri üretim hatalarına karşı 2 yıl garantilidir. Normal aşınma ve yırtılmalar, ürüne yapılan modifikasyonlar ve iyi kullanmamaktan kaynaklanan hasarlar garanti kapsamı dışındadır.

 

TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLI PAYLAŞIM YAPILMAKTADIR.

Sizde Paylaşın...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter