TEKNİK MALZEME içeriğine geri dön

Gri Gri 2 Kullanımı

GRİ GRİ 2 GÖRSEL ANLATIM KILAVUZU

GRİ GRİ 2 KULLANIM KILAVUZU

Bu kullanım kılavuzu çiziml er sayfasından ayrılamaz.Bu talimatlar malzemenizi nasıl doğru kullanacağınızı açıklamaktadır.Sadece belli teknikler ve kullanımlar tanımlanmıştır.Uyarı sembollerisizi malzemenizin kullanımıyla ilgili potansiyel tehlikelere karşı bilgilendirmektedir,fakat bütün tehlikeleri açıklayabilmek mümkün değildir.Yenilikler ve ek bilgi için petzl.com’u ziyaret ediniz.Her uyarıyı dikkate almak ve malzemeyi doğru kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.Aletin herhangi biryanlış kullanımı ilave tehlikeler yaratacaktir.Her hangi bir şüpheniz yada talimatları anlamak konusunda sıkıntınız olursa petzl ile iletişime geçiniz.

        1-UYGULAMA ALANI

Kişisel koruyucu malzeme (PPE) kaya tırmanışı için emniyet (ip alma-verme) aleti.Tırmanışçının lider yada top-rape tırmanışı sırasında yükselip alçaltıması için kullanılır.

EN15151-1 Tip 6 : İple iniş için acil durum kilit görevi olmayan cihazlardır.

Bu alet sınırlarının ötesinde kullanılmaya zorlanmamalı,tasarlandığı kullanım amacı dışında kullanılmamalıdır.

SORUMLULUK

UYARI

Bu aletin kullanımını gerektiren aktviteler doğaları gereği tehlikelidir.Kendi hareketlerinizden,kararlarınızdan ve güvenliğinizden siz sorumlusunuz.

Bu aleti kullanmadan önce;

-Kullanım talimatlarını okuyup anlayınız.

-Uygun kullanım için önceden antrenman yapınız.

-aletin yapabileceklerinden ve sınırlarından haberdar olunuz.

-içeriği riskleri anlayıp kabul ediniz.

Uyarıları dikkate almamak ciddi yaralanma ve ölüme sebeb olabilir.

Bu ürün sadece yeterli ve sorumlu kişiler tarafından ya da bu kişilerin sorumluluğunda kullanılmalıdır. Eğer bu sorumluluk için yeterli değilseniz ya da sorumluluğu kabul etmek istemiyorsanız, veya kullanım talimatlarını tamamen anlamadıysanız bu aleti kullanmayınız.

         2-TERİMLER

1.Hareketli yan plaka 2.Tırnak (eksantrik mandal) 3.Tırnak Mili 4.Sürtünme plakası,5.Tutamak,6.Sabit yan plaka,7.Bağlantı delikleri

Temel Malzemeler: Alümintum, paslanmaz çelik,naylon

         3.DENETLEME,DOĞRULANACAK NOKTALAR

Petzl her 12 ayda bir detaylu bir denetleme tavsiye eder.www.petzl.com/ppe sayfasından tanımlanan prosedürleri takip ediniz. PPE denetleme sonuçlarını kaydediniz.

Her kullanımdan önce

-Üründe çatlak,deformasyon,iz veya paslanma olmadıgğından emin olunuz.yıpranma durumunu kontrol ediniz.

-Tırnak ve serbest bırakma kolunun hareket edebilir olduğundan ve yayların düzgün çalıştığından emin olunuz.

-Mekanizmada kum gibi yabancı maddelerin olmadığından ve ip güzergahında kayganlığa sebeb olacak bir olmadığından emin olunuz.

        4.UYUMLULUK

Bu ürünün sisteminizdeki diğer elemanlarla uyumlu olduğundan emin olunuz.

İpler

8.9-11 mm CE EN 892 ve/veya UIAA sertifikalı inamik kermantel tek iplerle uyumludur.

Uyarı: Ticari ip çaplarının + 0,2 mm ‘ lik toleransı vardır.

Uyarı: GRİGRİ 2’nin frenleme etkinliği  yeni ip kullanıldığında azalabilir.Genel olarak frenleme etkinliği ve ip vermenin kolay olması ipin çapında,durumuna,yıpranma durumunu ve ip yüzeyine uygulanmu işleme göre değişiklil gösterebilir.Her zaman kullandığınız ipten farklı bir kullandığınızda bu durumları göz önünde bulundurunuz.

İp çaplarıyla ilgili tavsiyelerimiz:

9.4 – 10.3 mm arası * * *

Alet bu ip çapları arasında en uygun şekilde çalışır.

10.3 -11mm Arası

Geniş çaplı işler için ip vermeyi kolaylaştırmak için şekil 7C ‘ de gösterilen tekniği kullanmanız gerekebilir.

8.9 – 9.4 mm Arası

Bu ipler kavrama zorluğu nedeniyle kullanım sırasında daha fazla dikkat edilmesini gerektirir.İndirme yada düşüş anında kontrol etmesi daha zor olabilir.GRİGRİ 2 ile ince iplerin kullanılması yüksek seviyede deneyim gerektirir.

İp çapını gerekli duruma göre seçiniz.

BAĞLANTI KARABİNASI

Ülkenizdeki güncel standartları karşılayan kilitli bir karabina kullanmalısınız.

        5.ÇALIŞMA İLKESİ VE TEST

Tırmanışçı düştüğünde,GRİGRİ2 karabina üzerinde döner,ip gerginleşir ve tırnak frenleme kuvveti uygulayarak ipi sıkıştırır.İpin fren kısmını tutarak,fren kolu tırnak birleşmeye yardımcı olur,bu nedenle ipin daima fren kısmını tutmak önemlidir.

Tırnak (a) ve GRİGRİ 2  çerçevesi (b) her zaman serbestçe dönmelidir.

Uyarı: Aletin veya tırnağın bloklanması ya da kısıtlanması ip üzerindeki frenleme etkisinin ortadan kalkmasına sebeb olur.

6.GRİGRİ 2 ‘ NİN YERLEŞTİRİLMESİ

Her kullanımdan önce ipin doğru yerleştiğinden emin olmak ve GRİGRİ 2 ‘nin düzgün çalıştığını doğrulamak için bir test yapılmalıdır.

  1. Emniyet Teknikleri

GRIGRI 2’yi kullanmadan önce uygun emniyet tekniklerini bilmelisiniz. GRIGRI 2’yi kullanırken de temel emniyet ilkeleri geçerlidir: tırmanışçının ilerleyişi özenli bir şekilde takip edilmeli ve ipin her zaman fren kısmı tutulmalıdır.

7A. Temel emniyet pozisyonu

GRIGRI 2 ile emniyet alırken bazı önemli ilkeler akılda tutulmalıdır:

– Her zaman ipin fren kısmını tutunuz.

– Aleti tamamen elinizle kavramayınız.

– Tırmanışçının ilerleyişini dikkatli bir şekilde takip ederek emniyet noktasına (bolt) bağlanacağı anlarda önceden hazırlıklı olunuz.

Elleriniz her zaman, tırmanışçının bolta bağlanacağı anlarda hızlıca ip vermeniz gerektiği zaman hariç, bu pozisyonda durmalıdır (bölüm 7C’ye bakınız).

7B. İp verme

İp vermeyi kolaylaştırmak için, ipi çekmek yerine ipi aletin içine doğru itmeye odaklanın (dönme hareketi).

7C. Hızlıca ip verme

Uyarı: düşme durumunda, aletin tırnak kısmının sıkıca tutmasını riske atmış olursunuz ve bu da ip üzerindeki frenleme etkisinin azalmasına sebep olabilir. Baş parmağınızı sürekli tırnağa basılı tutmayınız.

7D. İp verme

7E. Düşüşü durdurma

Dinamik bir emniyet alma için ipucu: tırmanışçı üzerindeki darbe etkisini azaltmak için küçük bir sıçrama yapın, ya da  ileri doğru adım atın.

  1. Top-rope durumunda tırmanışçıyı aşağı indirme

Emniyetçi ipin fren kısmının kaçmasına izin vermeden ipi serbest bırakma kolunu dereceli olarak iter. Kol frenlemeye yardımcı olabilir, fakat aşağı indirme hızı ipin fren kısmını elle kavrayarak kontrol edilir.

Aşağı indirme hızını daha iyi kontrol etmek için Petzl FREINO gibi bir frenleme karabinasıyla sürtünmesi arttırabilirsiniz.

GRIGRI emniyet teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için videolarla GRIGRI Ürün Deneyimi’ne bakınız.

  1. Ek Bilgi

Aleti ne zaman emekliye ayırmalısınız:

Uyarı: İstisnai durumlar, kullanım sıklığı ve aletin kullanıldığı çevresel koşullara (sert ortamlar, deniz ortamı, sivri köşeler, ekstrem sıcaklıklar, kimyasallar,…) bağlı olarak, aleti sadece tek kullanımdan sonra bile emekliye ayırmanıza sebep olabilir.

Bir alet aşağıdaki durumlarda emekliye ayrılmalıdır:

– Büyük bir düşmeye (ya da üzerine yük binmesine) maruz kaldığında

– Denetleme sırasında güvenilirliği konusunda herhangi bir şüpheniz olduğunda.

– Aletin tüm kullanım geçmişini bilmediğiniz durumlarda.

– Değişikliklere bağlı olarak mevzuat, standartlar, teknik ya da diğer aletlerle uyum gibi konularda güncelliğini kaybettiğinde.

İkonlar:

  1. Sınırsız ömür- B. Kabul edilebilir sıcaklıklar- C. Kullanım tedbirleri- D. Temizleme- E. Kurutma- F. Saklama/Taşıma- G. Bakım- H. Modifikasyonlar/tamir- I. Sorular/iletişim

Normal aşınma ve yırtılma durumu, paslanma, modifikasyonlar ve üzerinde yapılan değişiklikler, yanlış saklama koşulları, iyi bakım yapılmaması, ihmal, aletin tasarım amacı dışında kullanılması durumları hariç malzeme ya da üretimden kaynaklı hasarlara karşı 3 yıl garanti.

Uyarı sembolleri

  1. Ciddi yaralanma ya da ölüm olması an meselesi olan durumları gösterir.
  2. Potansiyel kaza ya da yaralanma riskine maruz kalma.
  3. Aletin işleyişi veya performansı üzerine önemli bilgi.
  4. Aletin uyuşmazlığı.

İzlenebilirlik ve işaretlemeler

  1. Bu kişisel koruma ekipmanının (PPE) üretim ve kontrolünü yapan kurum- b. CE denetlemesini gerçekleştiren onaylı kurum- c. İzlenebilirlik: karekod=model numarası+seri numarası- d. Çap- e. Seri numarası- f. Üretim yılı- g. Üretim günü- h. Denetleyici ismi- i. Arttırma- j. Standartlar- k. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz-l. model tanımı- m. tırmanışçı-n. fren tarafındaki el

ÇEVİRİ = İZMİR GENÇLERİ DAĞCILIK KULÜBÜNE AİTTİR. TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLI PAYLAŞIM YAPILMAKTADIR.

Sizde Paylaşın...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter