«

»

May 04

29-30 Nisan Eskişehir Karakaya Kaya Tırmanış Faaliyet Raporu

29-30 Nisan Eskişehir Karakaya Kaya Tırmanış Faaliyet Raporu

İzmir Gençleri Dağcılık Kulübü olarak bu hafta sonu Karakaya Tırmanış Bahçesindeydik. 28 Nisan Cuma akşamı 20.00’de toplanarak faaliyet için gerekli malzemeleri dağıtıp, son hazırlıklarımızı tamamladık. 21.30’da yola çıkarak sabaha karşı 4.00 gibi Karakaya köyünde bulunan Karakaya Tırmanış Bahçesi kamp alanına gelindi. Malzemeler servisten alarak kampımızı kurmaya başladık. 5.30 gibi çadırlarımıza geçerek 10.00’da kalkmak üzere dinlenmeye çekildik. 10.00’da kalkarak kısa bir kahvaltının ardından tırmanılacak sektör araştırması yapıp, Çeşme sektöründe, Güney-doğu yüzü ve Kuzey-doğu yüzlerinde “Karamürsel sepeti” “Jam session” “ihtiyar heyeti” “Kirli heri sol(Yüzey)” “Kirli heri sağ(Çatlak)  rotalarında lider ve top-rape tırmanmaya başladık. 15.00’e kadar keyifli, zorlu ve eğlenceli rotalarda tırmanışlarımızı gerçekleştirip ardından yemek molası için kampımızın yanına geçtik. Molamızdan sonra geleneksel tırmanış yapmayı planladık ve geleneksel tırmanış için gerekli olan malzemelerimizi yanımıza alarak uygun rotalara hareket ettik. Burada havanın kararmasına kadar Çeşme sektörünün Kuzey-batı yüzünde bulunan “Maikomiks” ve “Karter” rotalarında geleneksel tırmanışlar yapıldı. Oldukça keyif aldık diyebiliriz geleneksel tırmanışlardan. Havanın kararmasıyla birlikte malzemelerimizi toplayıp çadırlarımızın yanına geçtik. Akşam yemeğimizi yapıp, gitar ve müzik eşliğinde keyifli zaman geçirmemizin ardından çadırlarımıza geçerek dinlenmeye başladık. Pazar sabahı 8.00’de kalkıldı. Hızlı bir kahvaltının ardından, geleneksel tırmanışını dün gerçekleştiremeyen arkadaşlarımız yeniden geleneksel tırmanış rotasına gittiler. Geleneksel tırmanışı gerçekleştiren arkadaşlarımız ise Tatar sektörü ön yüz Kuzey-doğu yüzüne giderek burada bulunan “Şeş beş” “Feriştah” “Sıçatore sol” “Sıçatore sağ” rotalarında lider ve top-rope tırmanışlar gerçekleştirdiler. 14.30’da rotalardan inip malzemelerimizi toplayarak kamp alanına geri dönüldü. Burada teknik malzemelerimizin sayımızı tamamlamamızın ardından çadırlarımızı ve eşyalarımızı toplamaya başladık. Toplanmamızın ardından 16.30’da İzmir’e dönüş yoluna çıktık. 23.30’da İzmir’e gelindi ve sporcularımız evlerine dağıldılar. Karakaya Kaya Tırmanış faaliyetimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Faaliyetimize katılan, emek veren tüm sporcularımıza teşekkür ederiz.

Etkinlik sorumlusu ve Eğitmen : Hakan ÇAM

Malzeme sorumluları                   : Gökhan YENİPALA, Ömer KAVAK, Serkan ÖZDEMİR

Katılımcı sayısı                                : 17 lisanslı sporcu

Tırmanılan Rota bilgileri (*UIAA derecelendirmesi kullanılmıştır.);

Karamürsel sepeti,         6-,          5 bolt,   9m

Jam session,                      7-,          7 bolt,   10m

Kirli heri sol(Yüzey),       7+/8-,   6 bolt,   10m

Kirli heri sağ(Çatlak),      7-,          6 bolt,   10m

Şeş beş,                              5,            5 bolt,   7m

Feriştah,                             7+,         5 bolt,   11m

Sıçatore sol,                       7-,          4 bolt,   10m

Sıçatore sağ,                      7+/8-,   4 bolt,   10m

Maikomiks (Geleneksel), 5+,                    12m

Karter (Geleneksel),      5+,                         18m

Etkinlikte kullanılan teknik malzemeler;

 • 14 adet emniyet kemeri,
 • 7 adet dinamik tam ip, 1adet ikiz ip,
 • 6 adet toz torbası,
 • 8 adet atc, 2 adet 8’li plaka,
 • 50 adet ekspres set,
 • 8 adet Hms karabina, 4 adet Çelik karabina, 10 adet Kilitli karabina,
 • 4 adet lanyard,
 • 4 adet açık, 4 adet dikişli perlon,
 • 2 adet gri gri,
 • 4 adet kask
 • 3 adet kaya çekici, 2 adet nutkey,

Dikkat edilmesi gerekenler ,  önerilenler ve bilgiler;

 • İzmir’den Karakaya tırmanış bahçesine ulaşım 3 şekilde olabilir. İzmir-Uşak Orgaznize-Gediz-Kütahya-Eskişehir hattından gidilirse yol 493 km olup en uzun bölümdür. İzmir-Ankara yolu tercih edilerek Sivrihisar’dan dönüş yapılırsa 30 km kadar gidilerek Tırmanış bölgesine ulaşılıyor, bu kısım ise en çok tercih edilen bölüm olup 482 km dir. 3. Alternatif ise yine İzmir-Ankara yolundan olup, Afyon, Sivrihisar arasında kalan Kuruca, Dağınık beldelerinden Çifteler’e oradan da kaymaz beldesi güzergahında ilerleyerek Tırmanış bölgesine ulaşılabiilr, bu güzergahta 466 km lik bir uzunluğa sahiptir.
 • Araçla kamp alanına kadar gidilmesi ve rotaların kamp alanına fazlasıyla yakın olmasından dolayı çekinilmeden eşya, ağırlık vs düşünülmeksizin götürülebilir.
 • Kamp alanı girişinde tuvaletler bulunuyor ancak festival ve bazı özel etkinlikler dışında o tuvaletlerde su yok, bu konuda dikkatli olunması lazım. Muhtarlığın bahçesinde bulunan tuvalette su var. Orası kullanılabilir. Rota bölgeleri veya kamp alanı kesinlikle tuvalet ihtiyacı için kullanılmamalıdır.
 • Kamp alanındaki çeşmelerden su akmaması durumu göz önünde bulundurularak, pet şişe vb şeyler yanınızda bulundurulmalı, köyde akan çeşme olduğu için oradan doldurulabilir.
 • Uzun süreçli bir kamp düşünülüyor ise camiden telefonlarınızı şarj edebilirsiniz.
 • Karakaya köyünde market vb. herhangi bir şey olmaması nedeniyle tedarikli gidilmesinde fayda var. Eğer araç var ise yakında bulunan Kaymaz beldesine gidilerek ihtiyaçlar karşılanabilir.
 • Her sabah Karakaya köyüne ekmek getiren araç kamp alanında bulunan yoldan geçmektedir. 8.00-8.30 arasında geçen araçtan simit, poğaça ve ekmek ihtiyaçları karşılanabilir.
 • Karakaya tırmanış bahçesinde 150 civarında boltlu, rota 50 civarında ise geleneksel tırmanış ve boulder rotaları bulunmaktadır. Karakaya tırmanış bahçesinin guide ı nı dağcılık malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz.
 • Geleneksel tırmanış rotalarında sikke kullanmayınız.
 • Kışın aşırı soğuk olması nedeniyle, bölgede tırmanış için bahar ayları tercih edilebilir. Yazın ise kuru sıcakların yaşandığı zamanlarda rotaların çoğu kuzey yüzde olması sebebiyle gölgede tırmanma imkanı vermektedir.
 • Konaklama tırmanış alanında bulunan ağaçlık alanın içerisinde çadır atılarak yapılmaktadır.
 • Kamp atılan ağaçlık alanda ateş yakılması yasaktır.
 • Kamp alanı köye yakın olduğu için gece gürültü yapılmamasına özen gösterilmeli ve tırmanışçılar kıyafetlerine dikkat etmelidirler.
 • Rota bölgelerinde veya kamp alanında çöp kesinlikle bırakılmamalı, çöpler mutlaka en yakın yerleşim alanına götürülmelidir.

FAALİYET FOTOĞRAFLARI İÇİN;

29-30 NİSAN 2017- KARAKAYALAR KAYA TIRMANIŞ FAALİYETİ TAMAMLANDI

Sizde Paylaşın...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter