«

»

Tem 30

22-29 TEMMUZ 2017 İRAN Demavend(5671m) Faaliyet Raporu

22-29 TEMMUZ 2017 İRAN Demavend(5671m) zirve tırmanışı faaliyeti tamamlandı.

Etkinlik adı                                        : İran Demavend(5671m) zirve tırmanış faaliyeti

Tarih                                                  : 22-29 Temmuz 2017

Hava durumu                                   : hava açık ve rüzgarlı; parçalı bulutlu; -10⁰ ile 35°

Rehber ve Etkinlik sorumlusu       : Hakan ÇAM

Katılımcı sayısı                                 : 8 sporcu

Kamp alanı                                       : 1. Kamp (3020m); 2. Kamp (4200m)

Rota ve uzunluğu                            : Klasik rota

Maksimum yükseklik                      : 5617m

Etkinlikte kullanılan teknik malzemeler;

 • Baton,

Etkinlikte kullanılan kamp malzemeleri;

 • Çadır, benzinli ocak, ocak,

22-29 Temmuz 2017 İran Demavend(5671m) zirve tırmanış faaliyetini başarılı bir şekilde tamamladık.

22 Temmuz 2017 Cumartesi;

Yemek alışverişimizi yapmak için 9.30’da kulüp ofisimizde toplandık ve ardından markete giderek alışverişimizi gerçekleştirdik. Alışverişimizin ardından ofiste malzemeleri çantalara eşit şekilde dağıtarak ve son kontrolleri de yapmamızın ardından çantalarımızı kapattık. 16.00’da uçağımız için 13.00’te kulüp ofisimizden havaalanına doğru yola çıktık. 1 saatlik bir sürenin ardından İstanbul’a indik. İran/Tahran uçağımızın 23.00’te olması nedeniyle havaalanı dışında bulunan en yakın avm olan Viaport’a gidelim fikri ekibimizin kafasına yattı. 3 saat kadar Viaport’ta zaman geçirmemizin ardından havaalanına geri döndük ve pasaport işlemlerimizi gerçekleştirerek uçak için artık bekleme salonundayız. 23.30 gibi uçağımız kalktı ve artık bir çoğumuz için bilinmeyen olan İran’a gidiyoruz.

23 Temmuz 2017 Pazar;

İran saati ile(bizim saatten 1.30 saat ileride) 03.15’te Tahran İmam Khomeini Uluslararası Havaalanına iniş yaptık. Pasaport işlemleri ve bagaj alımlarımızın ardından change ofiste gerekli olacak kadar 300 Türk Lirasını Riyal’a çevirdik. 05.00’te bizi havaalanından Polur kasabasına götürecek servis aracı bindik. Polur’a yerel müzikler eşliğinde ilerlerken etrafı da heyecanla izliyorduk. 07.30 gibi Polur’a geldik. Kahvaltı yapmamızın ardından burada bulunan marketten son eksiklerimizi de gidermemizin ardından, 1. Kampa bizi götürecek olan kapalı ciplerimize binerek yeniden yola düştük. Yolda İran Dağcılık Federasyonu binasında durarak kayıt işlemleri ve kişi başı izin/tırmanış için 50 dolar olan ücreti ödedik ve karşılığında bir belge aldık, ardından 1. Kampa doğru yola devam ettik. 20 dakika asfalt yoldan ilerledikten sonra, araç başına belli ücret ödedik ve bir kapıdan geçerek, toprak yoldan 25 dakika daha ilerlememizin ardından 1. Kampa Mescide geldik. Buradan da kamp tüplerimizi temin etmemizin ardından, mescidin ardında bulunan su deposunun üstündeki beton bölüme 4 çadırımızı hızlıca kurduk ve dinlenmeye geçtik. 2-3 saatlik dinlenmemizin ardından kamp bölgesinde zaman geçirmeye başladık. Güneş bizleri iyi yakıyor ama gölge de bir o kadar serin. Kamp alanında İran’da her türlü konuda bizlere yardımcı olan Reza abimizle buluştuk. Reza abinin yanında Türkiye’den Hümeyra’nın olması onunla tanışmamız bizler adına çok motive edici bir durumdu. Yani Demavend 3020 metrede Türk kadın dağcı ile görüşmek sohbet etmek harikaydı. Hümeyra 3. Kez deneyecek olduğu Khan Tengri için Demavend zirve de 4 gün kamp atarak idman yapmış. Kendisine buradan başarılar diliyoruz, umarız bu kez istediğini alacaktır. Sohbet ederek, çevreyi gezerek, yüksekliğe uyum sağlama yürüyüşleri yaparak ve yemek yiyerek ilk günümüzü artık yavaş yavaş bitiyoruz. 22.00 gibi çadırlarımıza çekilerek uyku pozisyonuna geçtik.

24 Temmuz 2017 Pazartesi;

Sabah 6.00’da kalkıp, kahvaltı hazırlamaya başladık. Kahvaltının hemen ardından 4200 metre de bulunan bir üst kampa çıkmak için çadırlarımızı toplamaya başladık. 4200 kampına katırla eşya çıkaracak olan arkadaşlarımızın eşyalarını katırcılara verdikten sonra, sırt çantalarımıza yüklenerek saat 8.00’de yürümeye başladık. Kamp yükleriyle hafif bir tempoda ilerledik. 25-30 dakikalık aralıklarla yürüyüp, 10-20 dakikalık aralar verdik. Ve 13.30’da 4200 metre kampına ulaştık. Bu arada yukarıda su kaynağı olması ve yukarda bulunan dağ evinde de market olması bizleri ekstra su yükünden kurtardı. Çevrede 4 çadırlık uygun bir alan aradık ve bulmamızın ardından çadırlarımızı kurarak dinlenmeye geçtik. Yüksekliğe uyum sağlama adına oldukça yavaş hareket ediyor ve gereksiz aksiyonlardan kaçınıyoruz. Oldukça keyifliyiz. Çevremizdeki çoğu dağcı bizim Türkçe konuşmamızdan dolayı yanımıza geliyorlardı. Azeri Türkü olduğunu öğrendiğimiz dağcılarla keyifli sohbetler gerçekleştiriyoruz ve daha da önemlisi İran’da ki Azeri Türklerinin direkt olarak Türkçe bilmesi ve konuşması bizleri daha da mutlu ediyordu. 4200 dağ evinde bulunan ve Federasyon görevlisi olup olmadığından da çok emin olmadığımız bir görevli 50 dolar karşılığında aldığımız belgeyi kontrol etti. Yemek ihtiyaçlarımızı da gidermemizin ardından çadırlarımıza dinlemeye geçiyoruz.

25 Temmuz 2017 Salı

Sabah 7.00’de uyanıp hızlıca kahvaltı hazırladık ve yedik. Hemen ardından 4800-5000 metre aklimatizasyon tırmanışı için kısa bir hazırlığın ardından yola koyulduk. Oldukça yavaş tempoda yürüyüp bol bol dinleniyorduk. 4900 metreye kadar çıkıp orada 1.30 saatlik mola verip, 4200 kampımıza geri inişe geçtik. Hafif baş ağrıları ekibimizin tamamında görülüyor ama bu gayet normal, “0” rakımdan geliyoruz ve yine de iyi bir şekilde uyum sağlıyoruz. Kamp alanına 13.00 gibi dönüş yapıyoruz. Kahve, çay, yemek ve dinlenmeyle günün kalanını geçiyoruz. Zirve denemesi öncesi son akşam yemeğimiz için dağ evinde konserve tavuk satılıyormuş onu alarak yaptık ve ekibimiz için oldukça motive edici bir durum oldu diyebiliriz. Daha sonra çadırlarımıza çekilerek dinlenmeye geçtik.

26 Temmuz 2017 Çarşamba

Ve zirve günü..

Saat 4’te kalkarak hızlıca akşamdan hazırladığımız kahvaltılıklarımı yaptık, çantalarımızı kontrol ettik ve 5’te zirveye doğru yola çıktık. Hafif tempoda ve az ve kısa süreli molalar vererek kesintisiz ve belli bir tempo ile zirveye yürüdük. 13.00 gibi zirvedeydik. Harika bir duyguydu bu. Ekipte hocamızın dışında herkesin ilk 5binlik dağıydı. Herkes duyguluydu ve o an müthişti. Zirveden çıkan kükürtten çok fazla etkilenmedik. Çünkü şans bizimleydi ve rüzgar ters yönlüydü. Zirve oldukça soğuktu. Hatıra fotoğrafları ve kısa bir zaman geçirmemizin ardından 4200 metreye iniş için yola koyulduk. Saatin müsait olması ve acelemizin olmaması nedeniyle oldukça yavaş ve çok molalı şekilde iniyoruz. 18.00 gibi 4200 metre kampına indik. Kısa atıştırmalıkları tüketmemizin ardından hemen çadırlarımıza çekildik ve dinlenme modundayız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

Zirveyi yapmamızın ardından o yorgunlukla harika deliksiz bir uyku oldu bizim için. 7 gibi güneşin çadırlarımıza gelmesinin ardından uyandık ve kahvaltılık bir şeyler hazırladık. Oldukça keyifli ve mutluyuz. Kahvaltımızın ardından bol bol fotoğraf çekiliyoruz. Çadırlarımızı toplama ve artık aşağılara inme zamanı. Eşyalarımızı ve çadırlarımızı toplamamızın ardından 11.30’da 3020 metre kamp alanına doğru inişe geçtik. Kamp yükleriyle indiğimiz ve dizlerimize çok yüklenmemek için molalı, hafif bir tempoda iniş yaptık.  15.30 gibi 3020  metre kampındaydık. Bizi Polur’dan buraya getiren kaplı ciplerle temas kurarak bizi önce Polur’da bir restoran götürmeleri ve ardından Polur’da ki Federasyon evine bırakmaları konularında anlaşma yaptık. Bizi polur kasabası çıkışında bulunan Koohestan Cafe’ye götürdüler. Dizayn olarak harika bir restoran diyebiliriz. Her yerde dağcılıkla ilgili bir köşe vardı ve çok hoştu. Buradaki fiyatlar ilk başta pahalı gibi gelse de yemekler geldiğinde gerçekten hakettiğini söyleyebiliriz. 6 günün ardından gerçekten harika bir yemek yedik ve bu harikaydı. Yemeğin ardından Federasyon evine geçtik. Federasyon evinin arkasında bulunan speed tırmanış duvarının önünde bulunan beton bölüme çadırlarımızı kurduk. Havanında güzel olmasıyla birlikte geç saatlere kadar çay, kahve içtik ve sohbet ettik. Sonrasında çadırlarımıza geçerek dinlenmeye başladık.

28 Temmuz 2017 Cuma

Ve dönüş günü..

Güneşin çadırlarımıza gelmesiyle birlikte uyanıyoruz. Kahvaltımızı güzelce hazırlayıp, gölge de keyifle yaptık. Eşyalarımızı ve çadırlarımızı toplayarak akşam 8’de bizi alacak olan minibüsümüzü beklemeye başladık. Federasyon evinde oldukça sıkıntılar yaşadık. O konuların hepsine dikkat edilmesi gerekenlerde değineceğiz. Bol sıkıntılı bir tam günü geride bırakırken, bizi havaalanına götürecek olan aracımız 20.00’de geldi ve havaalanına doğru yola çıktık. Bol trafikli, kaza riskli, değişik araba kullanımlarının olduğu ve oldukça değişik ve bol tünellerden geçerek ilerlediğimiz yolun ardından 23.00’te havaalanındaydık. Havaalanına giriş yaptık ve check-in için beklemeye başladık.

 

29 Temmuz 2017 Cumartesi

02.00 gibi pegasus check-in noktası geçtik. Çantalarımızı gelirken yaptığımız şekilde paketledik ancak görevliler bunu kabul etmediler ve çantalarımızı çıkartmamızı söylediler. Pegasus görevlisi kadın Türkçe bilmesine rağmen bizimle İngilizce konuşması ve hiç yardımcı olmaması sinir bozucu bir durumdu ve bu durumla ilgili gerekli her yere şikayetlerimizi de yaptık. Çantalarımızı kılıfsız, Allaha emanet bir şekilde teslim etmemizin ardından pasaport işlemleri için sıraya geçtik. Gerekli kontrollerin ardından 04.35’te ki uçağımızın bekleme kapısına geçtik. 3 saatlik yolculuğumuzun ardından İran saatiyle 7.35’te İstanbul’daydık. Ancak 1.30 saatlik zaman farkı olduğundan İstanbul’da saat 06.00 idi. İzmir uçağımız 08.00’deydi ve ekibimiz kalan zamanının birazını free shoplarda geçirdikten sonra pasaport kontrol noktasına geçti. Ardından bekleme salonuna geçti ve 08.00’de uçağa bindik. Güzel bir yolculuğun ardından sonunda İzmir’imizdeydik. Bagajlarımızı almaya başladık. 2 çantada küçük hasarlar dışında büyük bir sıkıntı olmaması bizleri rahatlatmıştı. Ve artık evlere dağılma zamanı. 7 günlük harika bir faaliyeti sorunsuz, sıkıntısız, kazasız ve başarılı bir şekilde tamamlamamızın mutluluğuyla birlikte vedalaşarak evlerimize dağıldık.

Faaliyette bize İran’da ki bağlantılarla ilgili yardımcı olan ve tanıştıran İdadik Kulübünden Ümit YILMAZ’a, Ümit Abimizin tanıştırdığı ve İran’da her türlü transfer, araç vs gibi konularda bize yardım konusunda desteğini esirgemeyen Reza CERAYEDİ’ye ve desteğini bize her zaman veren İzmir Dikey Limit mağazasına teşekkürü bir borç biliriz. İyi ki varsınız. Her şey için tekrardan teşekkür ederiz.

Ve 8 kişilik kocaman yürekli tüm ekibimizi tebrik ederiz.

ÜCRETLER;

1 TL = 10.000 RİYAL = 1.000 TÜMEN (Tümen sadece sözle ifadelerde geçiyor para birimi riyaldir.)

Biz 8 kişilik ekip olarak kişi başı 300 TL bozdurduk. Kur 1.1 olduğu için 3.300.000 Riyal yaptı.

Havaalanı à Polur kasabası 8 kişilik transfer için minibüse 5.000.000 Riyal,

Polur’da kişi başı kahvaltıya 250.000 Riyal,

İran fedeyasyonuna kişi başı 50 Dolar,

Polur à 3020 metre kampına (mescid’e) kapalı cip için araç başı 100.000 riyal + alışveriş için adamları beklettiğimiz için yine araç başı 25.000 riyal,

Toprak yola geçiş için araç başı 15.000 Riyal,

3020 metrede 5 tüp için 100.00 riyal,

4200 metreye katır tutmak için 20 kg a kadar 50.000 riyal,

Federasyon evine çadır kurduğumuz ve tuvaleti kullandığımız için çadır başına 70.000 riyal para ödedik.

Ücretlerle alakalı daha detaylı bilgi için Youtube kanalımızdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler ve öneriler;

 • Yaz aylarında klasik rotadan zirve planlanıyor ise teknik malzemeye (kask, krampon ,kazma) ihtiyaç yok. (biz yanımıza kask götürdük ancak taş düşmesi vs tehlikesi olmadığını gördüğümüz için kullanmadık)
 • 3020 metre ve 4200 metre kamplarında su kaynakları var, yemek, çay ve kahve ihtiyaçlarınızı rahatlıkla bu sudan temin edebilirsiniz. İçme suyu olarak da kullanılıyor ama kullanmak istemezseniz sadece içme suyunu her 2 kamptan veya Polur’dan temin edebilirsiniz.
 • 4200 metredeki dağ evinde bazı malzemeler 3020 metredekine göre daha ucuz diyebiliriz.
 • Sıcak ve aşırı toz olduğu için uzun kollu açık renkli switlerden yanınızda bulundurmanızda fayda var.
 • Her iki kampta da tuvaletler bulunmasına rağmen hiç hoş değiller. Özellikle 4200 metredeki. Dağda uygun bir yere yapmak daha sağlıklı diyebiliriz.
 • Eşyalarınızı katırla üst kampa çıkartıp, alt kampa indirte biliyorsunuz. Ancak katırcıların ve dağ evindekilerin Afgan olmasından dolayı anlaşmalarda sıkıntı çekebiliyorsunuz. Ancak Türk iseniz mutlaka bir Azeri Türküne denk gelirsiniz ve o size seve seve yardımcı olacaktır.
 • Polur’da markette yağ satılmasına rağmen biz yağımızı yanımızda götürmüştük. Çünkü İranlıların kullandığı yağ oldukça ağır ve bizim damak tadımıza pek uymuyor diyebilirim.
 • İran, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor ancak pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması gerekiyor.
 • Polur federasyon evindeki görevliler önce her şeyi kullanabilirsiniz diyor, ardından para istiyorlar ve hatta polis çağırmakla tehdit ediyorlar. Federasyon evinde gerçekten sıkıntı yaşadık diyebiliriz. Çadır kurduğumuz için para ödedik, zaten para ödemezsek tuvalet kullanımına bile izin vermiyorlar. Bu konulara oldukça dikkat etmek lazım
 • Son olarak ise kadınlarla ilgili olarak, uçakta gördüklerimizden sonra korkularımız geçti diyebiliriz. Uçakta bir hayli açık olan kadınlar 2 dakikada şal yardımı ile kapandılar. Vücut hatlarının aşırı belli olmadığı kıyafetler haricinde, başınıza da şal alabilir veya buff ile saçınızı kapattığınız zaman herhangi bir sorun kalmıyor. İranlı kadınlar oldukça rahatlar yani, tırnaklarda protezler, ojeler, dar kıyafetler ve üstüne tunikler, bakımlı yarı açık saçlar, ve yüzlerde makyaj vs.
 • Yani kadınlar için demek istediğimiz önleminizi alın ama korkmayın.

Daha detaylı bilgi için Youtube kanalımızda yayınladığımız videomuzu inceleyebilir ve bizlere Youtube’tan yorum, facebook sayfamızdan mesaj veya sitemizde bulunan mail adresimizden e-posta göndererek aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR İÇİN;

22-29 TEMMUZ 2017- İRAN DEMAVEND TIRMANIŞI TAMAMLANDI

 

Sizde Paylaşın...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter