«

»

Şub 04

03-04 ŞUBAT 2018 DENİZLİ – BOZDAĞ KIŞ ZİRVE FAALİYET RAPORU

03-04 ŞUBAT 2018 DENİZLİ – BOZDAĞ KIŞ ZİRVE FAALİYET RAPORU

 

Etkinlik adı                                        : Denizli – Bozdağ (2421m) kış zirve tırmanış faaliyeti

Tarih                                                  : 03-04 Şubat 2018

Hava durumu                                   : hava kapalı, şiddetli rüzgarlı ( kayak merkezinde35 km/s, zirvede 60-70 km/s, Sıcaklık +5⁰C/-10⁰C)

Rehber ve Etkinlik sorumlusu       : Hakan ÇAM,SERKAN ÖZDEMİR

Katılımcı sayısı                                 : 17 sporcu

Faaliyet başlangıç saati                 : 06.20, Denizli Kayak Merkezi

Faaliyet bitiş saati                           : 11.30, Denizli Kayak Merkezi

Rota uzunluğu                                 :07,13 KM

Maksimum yükseklik                      : 2421 METRE

Minumun yükseklik                         : 1886 METRE

Katedilen yükselme miktarı          : 549 METRE

Katedilen iniş miktarı                     : 550 METRE

Etkinlikte kullanılan teknik malzemeler;

  • Kazma, Baton, Krampon, Tozluk, Kask, Kürek

 

İzmir gençleri dağcılık ve doğa sporları kulübü olarak 2017-2018 kış sezonunda yapmayı planladığımız tüm zirve tırmanışlarımızı yakın zamanda kaybettiğimiz Cansu Nur’umuzun ismini vererek, onun anısına yapmayı hedefledik ve bu hedefimiz doğrultusunda Denizli – Bozdağ kış zirve faaliyetimizi başarılı bir şekilde tamamladık. 3 Şubat Cumartesi akşamı saat 22.30 gibi kulüp ofisimizde toplanmaya başladık. Kısa bir dağ ve rota bilgisinin ardından gerekli teknik malzemeler sporcularımıza dağıtılarak son hazırlıklarımızı da tamamladık. 00.00’da servis aracımıza binerek Denizli Nikfer’e doğru yola çıkıldı. Yolda kısa kısa molalar vermemizin ardından sabaha karşı 05.00’te Denizli kayak merkezine gelindi. Teknik donanım anlamında son hazırlıklarımızı serviste tamamlayarak 06.20’de zirve harekete geçtik. Kayak merkezinde 35 km/s lik bir rüzgar bizi başlangıçta oldukça zorladı. 1,5 saatlik tırmanışımızın ardından 3 telesiyej bölgesine geldik ve şiddetini artıran rüzgardan burada bulunan kafeteryanın duvarına sığınarak bir nebze korunduk. Burada yarım saat kadar havanın biraz daha aydınlanmasını ve rüzgarın biraz olsun şiddetini azaltmasını bekledik. Bu bekleyiş esnasında atıştırmalık bir şeyler yiyip sıcak su tüketmeye gayret gösterdik. Havanın aydınlanmasına rağmen rüzgarın şiddetini azaltmaması nedeniyle çokta fazla zaman kaybetmemiz açısından zirveye doğru yürüyüşümüze devam ettik. Rüzgar daha da şiddetlenmişti ve sürpüntü toz kar yüzümüzü adeta deliyordu. Kısa bir süre içerisinde kramponlarımızı takarak zirveye bu şekilde ilerlemeye devam ettik. Şiddetli rüzgar altında 9.15’te zirveye ulaştık. Zirvede rüzgar inanılmazdı. Bize göre 60-70 km/s civarlarındaydı. Ancak indikten sonra kayak merkezi yetkilileri rüzgarın 105km/s olarak ölçüldüğünü söylediler. Zirvede hatıra fotoğraflarımızı çekmemizin ve sıcak bir şeyler içmemizin ardından aşağıya inişe geçtik. İnişte de rüzgar hiç etkisini yitirmedi ve bizleri etkilemeye devam etti. 11.30’da kayak merkezine indik. Kıyafet değişikliği durumlarımızın ardından 12.00’de servis aracımıza binerek İzmir’e dönüş yoluna başladık. Dönüş güzergâhımızda olan Karacasu ilçesinin meşhur pidesinden yiyerek yolumuza devam ettik. 17.00’de Konak’ta servis bizleri bırakarak, oradan da evlerimize dağıldık. Faaliyetimize katılan ilk kez zirve kış tırmanışı yapan ve daha önce deneyimi olan kulübümüz sporcularımıza gösterdikleri özveri, azim, sabır, emek ve yardımlaşmalarından dolayı teşekkür ederiz. Birlikte nice zirvelere gençler.

Dikkat edilmesi gerekenler ve öneriler;

  • Bu kış çok kar yağmadığı için sıkıntı yoktu ancak yoğun kar yağışı olan zamanlarda bazı bölgeler çığ riski açısından dikkat edilmeli.
  • Kayak merkezinden telesiyej hattı altı veya kayak pisti takip edilerek üst noktaya gelinebilir. Ancak buradaki restoran/kafeterya havanın durumuna göre genellikle kapalı olabiliyormuş.
  • Dağın rüzgarına dikkat edilip gerekli ekipmanlar ve kıyafetler ile gidilmesi önemli.
  • Baton, kask, tozluk, kafa feneri, kar gözlüğü, güneş gözlüğü, balaklava ve çok sayıda buff bulunması gerekiyor.
  • İçecek olarak sıcak su ve çok fazla ağırlık yapmayacak ihtiyaca kadar içme suyu (içme suyunuzu donma tehlikesi sebebiyle çantanızın ortasında ve üstüne çorap geçirerek saklamanızda fayda var)
  • Yiyecek olarak mümkünse soğukta donmayacak gıdalar (domates, peynir gibi gıdalardan uzak durmak lazım) ve daha çok enerji verici kuruyemiş, hurma, pekmez gibi aperatif gıdalar tercih edilmedilir.
  • Çantanız 22lt-30 lt aralığında olmalı ve en fazla 8 kg olması tavsiye edilir.
  • Ekipteki sayıya göre kar küreği, acil durum battaniyesi ve çığ sondası bulundurulmasında fayda var.
  • Ve en önemlisi dağ evi kullanıldıktan sonra çöplerimizi toplayarak burada bırakmıyoruz..

 

FAALİYET FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

03-04 ŞUBAT 2018 – DENİZLİ – BOZDAĞ KIŞ TIRMANIŞI TAMAMLANDI

Sizde Paylaşın...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter